Körüklü Villa Tentesi

Açıklama

Villa Körüklü Tentesi

Bugün apartman kültürünün pek çoğumuzun hayatından götürdüğü ancak kır yerleşimlerinde yazlıklarımızda görebildiğimiz bir şeyden bahsetmek istiyorum. Evet bahçelerimizin en nadide köşesini işgal eden körüklü tente ve diğer tente modelleri hakkında bilgiler vereceğim. Nedir bu kamelya öncelikle bundan bahsetmekte fayda var. Villa Körüklü Tentesi yaz bahçelerimizin yazlıklarımızın bahçelerinin içinde yapılmış bize gölgelik alan sağlayan mekanlardır. Yaz sıcağını serin geçirmemiz için ahşap ve çadırdan yapılmış olan bu alanlar çay saatlerinin serin zamanlar geçirmenin tek adresidir. Ancak şehir kültürü bizi müstakil evlerden uzaklaştırdığı gibi pek çoğumuzun aklından da kamelyayı silmiştir. Buna rağmen yazlıkları ve köy evlerine tente yaptırarak bu kültürü yaşatanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Serinlik alan sağlayan kamelyalar ismini çaygillerden olan aynı adlı bitkiden almıştır. Bol yağmur isteyen çay ile bizim kamelyalar arasında bir özdeşim kurmamız gerekirse iki yerinde serinlik ihtiva ettiğini bundan ötürü geçmişte yaşayan insanların serince zaman geçirdiği alanlara körüklü tente dendiği düşünülmektedir. Bu bahçe içi serin lokal alanlar sağlayan tente sistemleri genellikle anadoluda doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklığın yüksek olduğu Akdeniz ege gibi tatil yörelerinde kullanılmaktadır. Kullanım yaygınlığı bile onun insan yaşamına ne kadar kolaylık sağladığının açık kanıtıdır. Ayrıca kamelyaların etrafı çiçeklendirilerek güzel bir görüntü sağlanabilir geceleri ise renkli ışıklarla loş ve romantik loş ortam sağlanabilir. Bütün aile fertlerinin kolaylıkla kullanabileceği ferah ve kullanışlı ortamlar oluşturulabilir.

Tente kumaşlarımız;

PVC Branda ( En ekonomik koşullarda kullanıma olanak sağlayan su geçirmez polyester )
Yerli akrilik Kumaş ( su iticilik özelliği olan yerli üretim güneş ışınlarını kırarak altını daha serin tutan şık tente kumaşı )
İthal Akrilik Kumaş ( Su iticilik özelliğinin yanı sıra 5 yıl solmazlık garantisi olan İspanya menşeli ithal tente kumaşı

Bunun yanı sıra aşağıdaki tabloda genişlik ölçülerinize göre öne doğru açılım olanakları da yaklaşık olarak belirtilmiştir.

ÖN CEPHE AÇILIM
En Düşük En Geniş
250 cm 15 santimetre 200 cm
300 cm 15 santimetre 250 cm
350 cm 15 santimetre 250 cm
400 cm 15 santimetre 300 cm
450 cm 15 santimetre 300 cm
500 cm 15 santimetre 300 cm
550 cm 15 santimetre 300 cm
600 cm 15 santimetre 300 cm
Dokun Ara